Kontakti Katoliške karizmatične prenove v Sv. Duhu v Sloveniji

CELJE: MOJCA KRAJNC

NOVO MESTO: ZLATA OPALIČKI

KOPER: JORDAN MIKULIN

MURSKA SOBOTA: niso organizirani na škofijski ravni

Papeži o Prenovi

Posted in KKP Duhovni tok

Pred njenim začetkom je papež Janez XXIII. molil:

»Obnovi svoje čudeže v tem našem času, kot v novih binkoštih.
Naj bo Tvoja Cerkev enih misli in stanovitna
v molitvi z Marijo, Jezusovo Materjo.
Naj sledi vodstvu svetega Petra in tako
nadaljuje kraljevanje Odrešenika,
rast kraljestva resnice in pravičnosti,
kraljestva ljubezni in miru. Amen.«

Karizmatična prenova je nova smer, ker je nastala šele po II. vatikanskem Cerkvenem zboru, a vendar stara, ker se sklicuje na življenje prvih krščanskih občestev, kakor jih opisujejo Apostolska dela.

Kot pravi kardinal Suenens: "Če si razlagamo Prenovo kot "gibanje" med drugimi gibanji pomeni, da ne razumemo njene narave; to je vzgib Svetega Duha, ponujen celotni Cerkvi, da bi se njeno življenje znova pomladilo. Duša Prenove - krst v Svetem Duhu - je milost binkoštne poživitve ponujeno vsem kristjanom."

Janez Pavel II. je Prenovo preroško opisal kot prihajajočo novo pomlad Cerkve (Apostolsko pismo Na pragu tretjega tisočletja).

Tudi sedanji papež Katoliško karizmatično prenovo podpira in jo predvsem vabi k delu za edinost in k občestvu z vso Cerkvijo.

Papez Francisek

Nekaj povezav, ki navajajo govore papeža Frančiška, namenjene Prenovi v Duhu oz. Katoliški karizmatični prenovi:

Papež na srečanju Prenove v Duhu - Rim,1. junij 2014 - Olimpijski stadion - Tekst
Papež na stadionu z 52 tisoč člani Prenove v Duhu - Rim, 1.junij 2014 - Olimpijski stadion - Video in tekst
Papež pravi duhovnikom - Tekst
Papež Prenovi v Duhu o duhovnem ekumenizmu - Rim, 3. julij 2015 - Trg sv. Petra - Tekst in video

Nagovor papeža Frančiška s slovenskimi podnapisi (Rim, 1. junij 2014):

Zgodovina

Posted in KKP Duhovni tok

Katoliška karizmatična prenova se je začela leta 1967 v ZDA, ko je skupina študentov katoliške univerze v Duquesnu v Pittsburghu na duhovnem vikendu zavzeto premišljevala binkoštni dogodek prve Cerkve.

Pittsburgh1Pittsburgh2

Molili so k Svetemu Duhu, da bi milost prvih binkošti tudi sami doživeli.

Prišlo je do izlitja Svetega Duha, z manifestacijo karizem, tako kot beremo v Svetem pismu.

Za ta dogodek se je v katoliških krogih v ZDA hitro razvedelo in karizmatična molitvena občestva so se brez kakršnekoli reklame in organizirane podpore naglo - toda vsekakor tudi s priložnostnim živim pričevanjem udeležencev po vsem svetu - razširila po vseh ZDA in nato po vsem svetu.

Danes v molitvena občestva KKP redno prihaja več kot 80 milijonov katoličanov po vsem svetu, kar pomeni, da je daleč najmočnejši pokoncilski duhovni tok v Cerkvi.

Pri nas se občestva (trenutno jih je več kot 100) KKP zbirajo že več kot 40 let.

Slavljenje

Posted in KKP Duhovni tok

Slavilna molitev je po splošnem mnenju biblicistov prva molitev Svetega pisma, pred zahvalno in prosilno, in to ne le v psalmih.

Oranta
Molivka (Orans, tudi Oranta) v slavljenju, upodobljena v katakombi Sv. Priscile v Rimu, 3. st. po Kr.

Gospoda slavimo z vsem svojim bitjem, ker smo celovita bitja in ker tako naroča Sveto pismo.

Sveti Avguštin, ki je še posebej spodbujal dvigovanje rok, pravi, da so nebesa eno samo ljubezensko slavljenje Boga, da pa se moramo na to pripravljati in "vaditi" že na zemlji, saj je slavilna molitev predokus nebes (Razlaga psalmov 148,1).

Karizme

Posted in KKP Duhovni tok

Karizme v Cerkvi obstajajo tudi danes in karizmatična izkušnja prve Cerkve, zapisana v Svetem pismu, je temelj vsakega govora o karizmah.

Uresničenje Jezusove in Očetove obljube o Tolažniku (Jn 16,7) oziroma moči z višave (Lk 24,49) je na binkoštni praznik in pozneje v prvih krščanskih občinah rodilo sadove, ki jih imenujemo karizme - darove Svetega Duha.

Vsako krščansko občestvo v Cerkvi je lahko veselo in hvaležno, če mu Sveti Duh nakloni svoje darove, ki si jih je treba želeti in zanje moliti.

Karizmatična izkušnja prve Cerkve, zapisana v Svetem pismu, je gotovo temelj vsakega govora o karizmah v Cerkvi danes.

Začetek govora o karizmah je Jezusova obljuba apostolom, da bodo prejeli moč z višave (Lk 24,49) - to je Svetega Duha - kar se uresniči v Apd 2,1-13, kjer beremo o darovih Duha.

V svetopisemskih odlomkih (Apd 2, 1 Kor 12, Rim 12 in Ef 4) je naštetih najmanj 27 darov, od prerokovanja in ozdravljanja do milosti, poučevanja, miloščine, vztrajnosti, veselja, spodbujanja, gostoljubja in vodenja. Sveti Pavel v 1 Kor 12,4-11 našteje devet primerov manifestacij Svetega Duha:

Karizme

Karizmatičnost je v resnici bistveni element krščanstva, vključen v prenovo vere in Cerkve.

Ni se nam treba bati, da bi karizme ali karizmatična molitvena občestva "porušila" obstoječi Cerkveni red in vodila v zmedo, saj Sveti Duh ne ruši tistega, kar je sam sezidal.

Več prispevkov